• EN
  • BG
  • Събития
  • Купи
  1. Начало
  2. Блог
  3. Новини
  4. Една чаша добро вино на гости на слънцето

Една чаша добро вино на гости на слънцето

Една чаша добро вино на гости на слънцето

Kазват ми коя точно е отбивката, но аз съм толкова пленен от гледката наоколо, чувствам се безбрежно отдалечен от света на излишната суета, който загърбих преди няколко часа, че я изпускам.

Тук чистият въздух е общодостъпен, разхвърляните красиво хълмове са общодостъпни, проблясъците на слънчевите лъчи рисуват дълги сенки на всеки слял се с пейзажа. По очите ми пари от огнения залез, музиката на радиото постепенно замира, спирам я, за да чуя тишината навън. Мястото скоро щеше да се изпълни с розовия цвят на залеза, а последните слънчеви лъчи щяха игриво да докосват хълмовете, после да слязат по витата стълба на земята и да се скрият. Гледките навън сякаш са изработени чевръсто от някой висш майстор, навсякъде прелитат птици, а искрите от малките гроздове, които окото улавя, са тъй сладострастни.

Има време до гроздобера.

Природна бродерия около мен изпълва пространството, докъдето стига погледът..
Седалката на колата вече е досадна, време е да се разходя.

Пристигнах в новия дом на „AYA Estate Vineyards” преди залеза на слънцето и, повярвайте ми, проектът е впечатляващ. Зад това райско винарско кътче стоят традиции в лозарството, производството и търговията с вино. Как се опазват тези масиви, питам. Разказват ми, че има един природен данък, който е добре да се плати. „Някои ползват оръжие, пукат, гърмят, слагат мрежи. Тук не е така. Лозята не се напояват. Лозята не се покриват. Ние отглеждаме самата растителност отдолу, житни култури, люцерна, синап. Важно е минимално да се бъркаме в почвата. Поддържаме ги просто в състояние, в което не пречат на развитието на лозята. Само ги подрязваме, косим ги.” Думите са на агронома Веселина Касабова, която ме развежда любезно.

Производството на вино по нашите земи е с дълголетна история, ако трябва да датираме, то ще се наложи да се върнем по времето на траките, преди 4 хилядолетия. Твърди се, че едва ли не няма българин, който в даден момент да не е бил засегнат от работа в тази сфера. Самата винарна е наследник на лозарските знания на няколко поколения, с над 80 години опит във производството и износа на Сунгурларски Мискет, основно за Западна Европа. След национализацията на земите, все пак остава възможността за ограничено семейно производство.

Идеята да се създаде „AYA Estate Vineyards” в близост до границата с Гърция се ражда около 2015 година. В основата ѝ стои сбъдната мечта на две приятелски семейства - да бъдат пазители на онези отличителни винарски традиции в региона на Мелник, като запазват, възстановяват и промотират ендемичните, автохтонни сортове. Биодинамиката също се възприема като основополагаща: „Самата философия се открива още от лекциите на Рудолф Щайнер” - продължава Веселина - „Още тогава, преди сто години, самият Щайнер казва, че трудно ще бъде разбран и ще трябва да минат около сто години, за да вникнат хората в думите му. И наистина, минават тези сто години, ето ни днес, сто години по-късно. Щайнер говори за прилагането на биодинамиката не само при лозята, но и при житните, и при зеленчуковите култури. Идеята е да се остави растението възможно най-близко до природата, до естествения си хабитат, до естественото си развитие. Тогава храната ще има най-голяма биологична стойност и най-много ще даде на стопанина си.

Само за секунда, да спрем, да покажа и ето това лозе…” Това „само за секунда да спрем” се случва често по време на обиколката сред лозята. Малки петна светлина пронизват гроздовете, лъчите проникват и между листата се забиват някъде в почвата. Небето не е толкова ярко, потъмнява като пред дъжд, но всъщност слънцето и горещината са заситили всичко, сега е тяхното време. Слънцето е парещо на моменти, но не неприятно, а великолепната гледка на обляните с лози хълмове наоколо прилича на осеяно с ветроходни лодки море.

Местните сортове не са изкоренявани, само е сменена конструкцията. Има, разбира се, и новозасадени масиви. Всичко останало е от 80-те години. „Разликата между биодинамиката и конвенционалното отглеждане е, че когато се разглеждат масивите, се взима предвид всичко - пчелите, червеите, всички насекоми и птици. Няма плевели, има съпътстващи култури. Идеята е, че когато има съпътстващи култури, те допринасят за биоразнообразието в почвата - дали вкусово, дали минерализиращо, ролята им не е за подценяване.”

Всъщност, ако вземем това интересно понятие „съпътстващи култури”, нещо такова ще се случва и около самата сграда на винарната, когато отвори врати. Освен че там ще бъде производството на виното - изключително модерна и в същото време традиционна технология, а и теренът наоколо има интересно решен ландшафен дизайн - целогодишно цъфтящи цветя, декоративни треви и храсти. Отдаването на всякакви удоволствия - от вкусна храна и дегустации, през културни събития, до просто съзерцаване на залеза, са част от достойнствата на мястото. Нещо повече, то вече се усеща оживяло и обживяно. Светлината оставя лъкатушещи следи по пода и стените, ту блещука тънка ивица, ту щедро се изсипва светлинен водопад. Усещаш, че всичко наоколо е изградено и обгрижено да създава красиви спомени. Архитектурата е толкова впечатляваща, че за момент в главата ми се раждат идеи за събития, изложби, разговори, приятелски вечери. Ще бъде хубаво, убеден съм. В „AYA Estate Vineyards” изкуството е присъща част от идентичността им. В сградата има впечатляваща селекция съвременно изкуство от български и световни автори - живописни платна, скулптури, мултимедийни визии. Магичността на гледката навън, преминава в атмосферата на интериора. Всеки детайл надгражда една културна среда, подчинена на архитектурния характер на сградата и печели сърцето ти.

Докато се разхождам из лозята, усещането е за един хармоничен свят, в който всеки елемент е в своеобразен баланс, има своето място и значение. Мисля си как виното, което ще изпия довечера, нежно ще провокира въображението ми. Тази вечер, нищо че е лято, ще бъде в рубинения цвят на широката мелнишка лоза, ще провокира спомен за зрелите череши, за къпините от детството, но също и за тютюневите листа, които виждам по пътя обратно от винарната.

Финалът на виното е лек, деликатен и свеж. Оставя едно усещане за свободолюбив дух, такъв, какъвто е духът на винарната. Тръгвам си с усещането, че съм попаднал в една винарна, в която всеки детайл е красив. Там е тихо и дискретно, има искреност и аналогово усещане за живот. Има разпукване на страст, има точно избран инструмент на музикални нотки. Знам, че трайната връзка с околността не е случайна, а аз със сигурност ще се върна пак там. 

Скоро..

текст: КОНСТАНТИН ВЪЛКОВ